Odszedł na Wieczną Wartę dh Juliusz Bartłomiej Kwiatek

8 listopada odszedł na Wieczną Wartę dh Juliusz Bartłomiej Kwiatek. Wieloletni, wzorowy harcerz i zasłużony nauczyciel oraz wychowawca zabrzańskiej oświaty.

Pełnomocnik Ministerstwa Górnictwa i Energetyki, Dyrektor Szkół Zawodowych podległych MGiE, odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji  Narodowej. Zaangażowany w rozwój turystyki i sportu – Wiceprezes PTTK, Wiceprezes KS „Górnik Zabrze”, Wiceprezes MGKS.

Urodzony 24 sierpnia 1927 roku w Sosnowcu. Jeszcze przed wojną wstąpił do harcerstwa. W czasie wojny zmuszony do pracy jako robotnik młodociany, wieczorami uczęszczał na tajne komplety, ucząc się w zakresie programu gimnazjum. Po drugiej wojnie światowej wraz z rodzicami przyjechał na Śląsk do Zabrza w 1945r. Latem 1945 uczestniczy w kursie drużynowych śląsko-dąbrowskiej chorągwi harcerzy w Leśnicy k. Góry św. Anny. W tymże roku wstępuje do 3. Drużyny Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki w Zabrzu, w której pełni funkcję przybocznego. Wiosną 1946 roku zakłada 7. Drużynę Harcerzy im. Księcia Józefa Poniatowskiego i zostaje mianowany jej drużynowym. Uczęszczał do I Państwowego Gimnazjum Liceum Męskiego w Zabrzu, które ukończył w 1947 roku i zdał maturę. Po maturze zdaje egzamin na Wydział Matematyczny Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie, który kończy w 1952 roku, uzyskując tytuł magistra matematyki wraca na Śląsk do Zabrza. Po studiach rozpoczyna pracę, ucząc matematyki w szkolnictwie zawodowym, szczególnie w szkołach górniczych.

Z  zamiłowania – turystyka górska.